
Slovenský názov: kapsička pastierska
Anglický názov: Shepherd‘ s purse
Český názov: kokoška pastuší tobolka
Ľudové názvy: kokoška, chudobka, lopata, babie kapsy
Čeľaď: Brassicaceaea (kapustovité)
Botanická charakteristika: Jednoročná, alebo dvojročná 10 – 50 cm vysoká bylina, s prízemnou ružicou perovito strihaných, zúbkatých listov. Stonkové listy sú sediace, s dvoma cípmi na konci. Biele, drobné kvety vyrastajú v chocholíkovom strapci. Plodom je trojuholníkovitá šešuľka.
Mikroskopický nákres:

Rozšírenie: Veľmi rozšírená burina, polí a záhrad, rastie pri cestách, rumoviskách, chodníkoch.
Droga: Bursae pastoris herba
Spôsob zberu: Kvitnúca vňať aj s prízemnou ružicou listou sa zbiera od mája do júna záhradníckymi nožnicami.
Sušenie: Vňať sa suší prirodzeným spôsobom v 10 cm vrstvách na vzdušnom mieste, v tieni. Umelým spôsobom v sušiarni, kde teplota nesmie prekročiť 40 °C.
Obsahové látky: Kapsička pastierska je bohatá na flavonoidy s dominanciou rutínu a diosmínu. Významné sú aj biogénne amíny obzvlášť tyramín, histamín, cholín a betaín. V rastline sú aj saponíny, triesloviny, zlúčeniny s obsahom síry, minerálne látky a vitamíny.
Použitie: Droga sa používa pre svoje schopnosti eliminovať krvácanie pri menoragiách, metroragiách a miernom presakovaní krvi zo slizníc tráviaceho ústrojenstva. Prípravky pôsobia močopudne a podporujú látkovú výmenu.
Tradičný spôsob použitia v indikáciách určených výhradne na základe dlhodobého používania:
- zmiernenie silného menštruačného krvácania u žien s pravidelným menštruačným cyklom.
Vybrané rastlinné prípravky: AGROKARPATY PASTIERSKA KAPSIČKA vňať bylinný čaj 1×30 g, HANUS KAPSIČKA PASTIERSKA VŇAŤ vákuové bal. 1×40 g, JUVAMED AFRODITA čaj pre ženy bylinný čaj v nálevových vreckách 20×1,5 g, ESTREYA tbl 20 ks.