Levisticum officinale Koch.

Ligurček lekársky

Slovenský názov: ligurček lekársky

Anglický názov: Lovage

Český názov: liberček lékařský

Ľudové názvy: apich veľký, ľuboček liečivý, ľubček

Čeľaď: Apiaceae (mrkvovité)

Botanická charakteristika: Trváca, aromatická bylina, ktorá dorastá do výšky 1 – 2 m. Korene dorastajú do hĺbky 0,5 m. V prvom roku vegetácie vytvára prízemnú ružicu listov. Listy sú tmavozelené, dvojito až trojito perovito zložené. Žlté kvety sú usporiadané do zložených okolíkov, ktoré vznikajú z 12 – 20 okolíčkov. Plodom je žltohnedá dvojnažka.

Mikroskopický nákres:

Na povrchu priečneho rezu koreňa ligurčeka lekárskeho je možné zbadať bunky korku (a). Primárna kôra obsahuje veľké množstvo vzduchových dutín (b) a siličných kanálikov (c). Centripetálne od kambia sú uložené cievy (d). Stred preparátu tvorí stržeň (e). 
Priečny rez koreňom ligurčeka lekárskeho (zväčšené 100x)

Rozšírenie: Pôvodom pochádza z juhozápadnej oblasti Ázie a Stredozemného mora. Vyskytuje sa v podhorských a horských oblastiach. Pestuje sa v záhradách.

DrogaLevistici radix, pre potravinárske účely sa využíva Levistici folium

Spôsob zberu: Najkvalitnejší koreň ligurčeka lekárskeho je v treťom roku vegetačného obdobia. Koreň sa vyrýľuje, alebo vykope a očistí od hliny. Môže sa pozdĺžne prerezať. Listy sa zberajú už v prvom roku vegetácie, pomocou záhradníckych nožníc. 

Sušenie: Korene ligurčeka lekárskeho sa sušia prirodzeným spôsobom. Vhodnejší je umelý spôsob sušenia v sušičkách pri teplote do 40 °C. 

Obsahové látky: Ligurček lekársky je typická siličná droga, ktorá obsahuje alkylftalidy – butylftalid a ligustilid, ktoré zodpovedajú za charakteristickú vôňu „maggi korenia“. V silici nájdeme ďalšie voňavé látky ako felandrén, citronelal a rôzne terpény. Pre drogu je príznačný obsah kumarínov, akými sú bergaptén či psoralén. Je možné spomenúť aj prítomnosť horčín a organických kyselín.

Použitie: Koreň ligurčeka lekárskeho sa tradične používa ako korenina, avšak má aj farmaceutické využitie. Pôsobí silne močopudne, uvoľňuje kŕče hladkého svalstva a podporuje trávenie. Kvôli týmto účinkom je indikovaný pri močových kameňoch a infekciách močového ústrojenstva na tzv. preplachovaciu terapiu. Táto rastlina sa uplatňuje aj pri problémoch s trávením.

Tradičný spôsob použitia v indikáciách určených výhradne na základe dlhodobého používania:

  • zvýšenie diurézy pri ochoreniach močových ciest.

Vybrané rastlinné prípravky: DELTA PESTRECOVÁ BYLINNÁ PASTA s panenským slnečnicovým olejom, feniklom, lopúchom a ligurčekom 500 ml.