
Slovenský názov: zemežlč menšia
Anglický názov: Common centaury
Český názov: zeměžluč hořká, zeměžluč menší
Ľudové názvy: horká bylina, horká zelina, cintária, hlístnik
Čeľaď: Gentianaceae (horcovité)
Botanická charakteristika: Dvojročná, vzácne jednoročná 20 – 40 cm vysoká bylina s priamou stonkou. Stonka je štvorhranná, dutá, vidlicovito rozkonárená. Dobré listy vytvárajú prízemnú ružicu, sú vajcovité. Stonkové listy sú kopijovité, protistojne sediace, celistvo okrajové. Päťpočetné kvety ružovočervenej farby majú rúrkovitý kalich a lievikovitú korunu. Súkvetie tvorí vrcholík. Plodom je tobolka.
Mikroskopický nákres:



Rozšírenie: Vyskytuje sa na lúkach, pasienkoch, slnečných stráňach, na poliach.
Droga: Centaurii herba
Spôsob zberu: Vňať sa zbiera začiatkom kvitnutia (od mája do septembra) bez drevnatých častí, pomocou záhradníckych nožníc. Listy sa zbierajú pred samotným rozkvitnutím.
Sušenie: Vňať zemežlče menšej sa suší prirodzeným spôsobom v tenkých vrstvách na vzdušnom a tienistom mieste. Umelým spôsobom v sušiarni, kde teplota nesmie prekročiť 40 °C.
Obsahové látky: K terapeuticky najvýznamnejším metabolitom zemežlče menšej radíme horko chutiace sekoiridoidové glykozidy (genciopikrozid, swerciamarín, swerozid, gencioflavozid, centaurozid a centapikrín). Droga obsahuje aj flavonoidy, organické kyseliny a fytosteroly.
Použitie: Horčiny obsiahnuté vo vňati zemežlče menšej reflexne stimulujú tvorbu tráviacich štiav, čím výrazne podporujú trávenie a chuť do jedla.
Tradičný spôsob použitia v indikáciách určených výhradne na základe dlhodobého používania:
- dyspeptické a gastrointestinálne poruchy, dočasná strata chuti do jedla.
Vybrané rastlinné prípravky: AGROKARPATY ZEMEŽLČ MENŠIA vňať bylinný čaj 1×30 g, APOTHEKE BYLINNÝ ČAJ NA ŽLČNÍK A SLINIVKU 20×1,5 g, NATURLAND ŠVÉDSKE KVAPKY 100 ml, J.V. KVAPKY – DUO na činnosť žalúdka 50 ml, NaturProdukt ŽALÚDOČNÉ KVAPKY 50 ml, SALUS Floradix tbl 84 ks.