
Slovenský názov: komonica lekárska
Anglický názov: Common Melilot
Český názov: komonice lékařská
Ľudové názvy: skalná ďatelina, žltá lucerna, suchotník
Čeľaď: Fabaceae (bôbovité)
Botanická charakteristika: Dvojročná, 1 m vysoká bylina, s rozkonárenou stonkou. Listy sú trojpočetné, zúbkaté, majú dva celistvookrajové prilístky. Kvety sú žlté, tvoria dlhé strapce. Plodom je struk s jedným semenom.
Mikroskopický nákres:

Rozšírenie: Rastie na vlhkých trávnatých plochách, pri okrajoch ciest, železničných násypoch, vo viniciach. Využíva sa ako krmovina.
Droga: Meliloti herba
Spôsob zberu: Vňať sa zbiera od júna do augusta, v čase kvitnutia. 20 cm dlhé časti stonky sa zrežú záhradníckymi nožnicami, alebo sa skosia.
Sušenie: Vňať komonice lekárskej sa suší prirodzeným spôsobom v tenkej vrstve, v tmavej
a vetrateľnej miestnosti, môže byť zviazaná do zväzkov a zavesená. Umelým spôsobom sa suší v sušiarni, kde teplota nesmie prekročiť 35 °C.
Obsahové látky: Droga je bohatá na kumarínové glykozidy s dominanciou melilotozidu. V procese sušenia sa tieto látky enzymaticky štiepia za vzniku kumarínu, ktorý droge dodáva charakteristický pach. K obsahovým látkam radíme aj flavonoidy, triesloviny a sliz.
Použitie: Kumaríny disponujú protizápalovým účinkom, znižujú tvorbu opuchov a zmierňujú lámavosť krvných kapilár.
Tradičný spôsob použitia v indikáciách určených výhradne na základe dlhodobého používania:
- úľava od príznakov ťažkých a opuchnutých nôh súvisiacich so žilovou nedostatočnosťou,
- liečba drobných kožných zápalov.
Vybrané rastlinné prípravky: AGROKARPATY KOMONICA LEKÁRSKA vňať bylinný čaj 1×30 g, AGROKARPATY KŔČOVÉ ŽILY bylinný čaj 20×2 g, HerbaWay ARTEROPROTECT bylinkové kvapky 100 ml.