Potentilla anserina L.

 Nátržník husí

Slovenský názov: nátržník husí

Anglický názov: Silverweed

Český názov: mochna husí

Ľudové názvy: husie mydlo, husia nôžka, husičky

Čeľaď: Rosaceae (ružovité)

Botanická charakteristika: Trváca rastlina s chlpatou plazivou stonkou, ktorá dorastá do dĺžky 80 cm. Prízemné listy sú striedavo usporiadané v ružici, perovito-zložené, vajcovitého tvaru. Päťpočetné kvety sú sýtej žltej farby a vyrastajú samostatne na dlhých stopkách. Plodom je nažka.

Mikroskopický nákres:

V preparáte sú roztrúsené drúzy šťavelanu vápenatého (f) a je možné v ňom nájsť kolaterálne cievne zväzky (g).
Priečny rez listom nátržníka (zväčšené 100x)

Rozšírenie: Nátržník husí sa vyskytuje takmer v celej Európe na vlhkých pôdach, pri okrajoch potokov a rybníkov, na chudobných nevápenatých pôdach.

Droga: Anserinae herba 

Spôsob zberu: Kvitnúca, nezašpinená vňať sa zbiera záhradníckymi nožnicami v priebehu mesiacov máj až august. Vňať je náchylná na zaparenie, preto sa zberá do vzdušných prepravných obalov. Kvitne od mája do augusta.

Sušenie: Vňať nátržníka husieho sa suší prirodzeným spôsobom v tenkej vrstve, v tmavej, vetrateľnej miestnosti. Usušená droga nemá ani chuť ani pach. 

Obsahové látky: Nátržník husí obsahuje predovšetkým katechínové triesloviny. V droge sú tiež prítomné flavonoidy, triterpény a organické kyseliny.

Použitie: Nátržník husí sa používa vnútorne pri nešpecifických akútnych hnačkách, alebo miernych zápaloch slizníc gastrointestinálneho traktu. Odvar môže slúžiť na kloktanie či výplachy úst pri krvácaní ďasien.

Tradičný spôsob použitia v indikáciách určených výhradne na základe dlhodobého používania:

  • symptomatická liečba miernej hnačky,
  • symptomatická liečba drobných zápalov v ústnej dutine.

Vybrané rastlinné prípravky: AGROKARPATY NÁTRŽNÍK HUSÍ vňať bylinný čaj 1×30 g, AGROKARPATY HRUBÉ ČREVO bylinný čaj, 20×2 g, Calendula Diabetky cps 30 ks.